Základní škola

Týniště nad Orlicí

Vyhledávání

Fotogalerie - školní akce

Využití literárních textů ve výuce anglického jazyka České Velikonoce pro ukrajinské žáky Ukliďme Česko – ukliďme v okolí Týniště PONOŽKOVÝ DEN Okresní kolo volejbalu dívek Lyžařský výcvik 2023 Bruslení v Rychnově nad Kněžnou – 7. ročníky Zápis dětí do 1. třídy – ŠKOLA ČAR A KOUZEL Vaření Pěvecká soutěž pro prvňáčky Manufaktura BRUSLENÍ PINGPONGOVÝ TURNAJ Leden ve školní družině VOLBY PREZIDENTA NANEČISTO Kreativní výuka dějepisu Klicperovo divadlo – Prašina Afrika očima cestovatele Jiřího Rosy Za pohádkou do knihovny Kdo by Vánoce neměl rád - školní družina Po knihovně letem Čapkovým světem Návštěva Mikuláše s anděly a čerty na Základní škole v Týništi nad Orlicí PROJEKT PPP aneb Profesionální psychologická podpora Exkurze v ČNB Návštěva Bílé věže a Galerie moderního umění v Hradci Králové Neviditelná 6.C Pohlednicová výzva pro Štěpu Podzimní projektový den 1.C Okresní přebor jednotlivců staršího a mladšího žactva Okresní kolo přespolního běhu 2022 Hasiči zachránili dětem výlet, na oplátku dostali obrázky EXKURZE DO BIOPARKU ŠTÍT Okresní přebor jednotlivců staršího a mladšího žactva Lehkoatletická olympiáda 2022 Slavnostní zahájení školního roku 2022/2023 49 let přátelství ZŠ Týniště n.Orl. a ZŠ Čierny Balog Školní výlet 8. B Školní výlet 7. A + 7. D Výlet do Drážďan Žáci z Ukrajiny v naší škole Zápis do 1. ročníku Domov na konci cesty Atletický čtyřboj Výlet Oucmanice LVK 2021/2022 Exkurze do Malé vodní elektrárny Labe („Hučák“) v Hradci Králové Komenský 2020 – Proměny v naší škole S Komenským měníme svět k lepšímu v ulici Komenského Ukliďme Česko Ukliďme Česko a vzkaz v láhvi Týden ZDRAVÍ v ŠD Olympijský festival Brno Návštěva z Městské knihovny v Týništi nad Orlicí Naši žáci devátých ročníků poslali přihlášky na střední školy nebo střední odborná učiliště Adaptační pobyt třídy 6. B ZŠ Týniště n. Orlicí BATTLEFIELD – branný závod v Pardubicích SBĚR LÍZÁTEK PRO „ONKOLÁČKY“ Hudební vystoupení Maxipes Fík Výrobky a akce ŠD - leden 2021 Výrobky a akce ŠD - prosinec 2020 Výrobky a akce ŠD - prosinec 2019 Výrobky a akce ŠD - září 2019 Výrobky a akce ŠD - květen 2019 Výrobky a akce ŠD - březen, duben 2019 Výrobky a akce ŠD - leden 2019 Výrobky ŠD - listopad, prosinec 2018 Mladý chemik - školní kolo Výrobky ŠD - září, říjen 2018 Fotografie školy Výrobky ŠD - duben 2018 Výrobky ŠD - březen 2018 Výrobky ŠD - únor 2018 Výrobky ŠD - leden 2018 Výrobky ŠD - prosinec 2017 Výrobky ŠD - listopad 2017 Výrobky ŠD - říjen 2017 Výrobky ŠD - září 2017 Nasavrky 10.05.2017 Nasavrky 09.05.2017 Výrobky ŠD - květen 2017 Výrobky ŠD - duben 2017 Výrobky ŠD - březen 2017 Výrobky ŠD - únor 2017 Výrobky ŠD - leden 2017

Výlet Oucmanice

Výlet 6  B Oucmanice 1

Třídní výlet 6. B do Oucmanic

Na 4. – 6. května jsme měli naplánovaný třídní výlet do ekocentra Paleta v obci Oucmanice, kde nás čekal program s názvem ,,Přežití v divočině“.

A protože máme rádi dobrodružství, sbalili jsme si všechny věci do batohu, setkali se ráno u vlaku a jeli spolu s 6. C, která mířila za programem ,,Polem nepolem“, do Chocně. Zde jsme se chvíli zdrželi, protože nám jedna maminka u sebe v obchůdku připravila překvapení v podobě čokoládových nanuků. Bezva začátek pěší cesty.

Pak už nás čekala 6km trasa do ekocentra. Sice jsme cestou dělali několik zastávek, protože s plnými batohy to bylo celkem náročné, ale nakonec jsme všichni v pořádku dorazili do cíle. Po obědě se nás ujmul Tonda, který nám vyprávěl zajímavosti z doby pravěké. Měli jsme možnost si osahat dobové zbraně, předměty a vyzkoušet oblek z kůže či kožešiny. První den si děti také stavěly přístřešky, při čemž mohly použít různý přírodní materiál, který byl k dispozici.  Dívky si daly záležet i na okolní výzdobě a v některých přístřešcích by se bývalo dalo bydlet okamžitě.

Další náplní programu bylo střílení z luku, házení oštěpem. Vyzkoušeli jsme házení i speciální házečkou pro oštěp. Jedno odpoledne jsme se věnovali stopování – hledali jsme v okolí stopy od zvěře – a během cesty se naučili mnoho dalších informací, třeba jaké zvíře okousalo šišku, komu patří stopa otisknutá do země nebo co je to za zvuk ptáka… Nejvíce nás však zaujaly vývržky sov, v kterých se dalo najít plno drobných kostí.

Jedno dopoledne jsme malovali z přírodnin, vytvářeli poměrně náročně různé barvy a pak z nich tvořili malby. Naučili jsme se opracovávat dřevo, vyrobit si píšťalky z bezu, rozdělat oheň bez pomocí sirek či zapalovače. Na ohni jsme si uvařily v kotlíku čaj z bylin, které se daly nasbírat v okolí, a nakonec si na něm upekly i buřty.

Tento bohatý program jsme završili vyráběním vážek nebo ,,DNA“ z provázku. Tato pěkná ozdoba se dá po rozpletení opět využít, např. s ní něco svázat, nahradit tkaničku apod.

Pak už nás čekal oběd, úklid pokojů, balení batohů a cesta zpět.

Pobyt jsme si všichni užili a také se při něm naučili mnoho užitečného do života. Dětem celou dobu nechyběl ani mobilní telefon, který s sebou nevezly. Už se těšíme na další výpravu …

A děti zvládly celý pobyt bez mobilního telefonu, který nechaly doma.

Petra Pokorná, tř. uč. 6. BTřídní výlet 6.C do Ekocentra v Oucmanicích

 

Ve dnech 4.-6. května naše třída podnikla výlet do Ekocentra Paleta v Oucmanicích. Těšili jsme se hlavně na společně strávený čas, jinak než ve školních lavicích. Lákavý byl ale i program, který na nás tam čekal. Nesl název „Polem nepolem“ a měli jsme slíbeno, že si vyzkoušíme vše, co dříve museli umět selky a sedláci. Kromě toho jsme se také měli dozvědět něco o tom, jak se chovat ohleduplně k přírodě.

Než z nás ale mohli být statkáři, museli jsme se stát turisty a dobrodruhy. Od vlaku, který nás dovezl do Chocně, to bylo do Oucmanic pěkný kousek pěšky. Program „Polem nepolem“ pro nás tedy začal už po cestě. Nejen polem, ale i městem a lesem, se všemi věcmi na zádech, jsme putovali do cíle. Už když jsme přicházeli, vítali nás místní zvířata – kozy a oslík Ámos. Čekal nás také vynikající oběd. Paní kuchařky vaří z kvalitních surovin a hlavně s láskou.

Už první den při odpoledním programu jsme pochopili, že to bude jízda. Pátrali jsme v kompostu a zkoumali pod mikroskopem, co jsme tam našli. Zahráli jsme si na detektivy, řešící zločin. Nejen, že jsme zločince odhalili, ale ještě jsme se dozvěděli, jak to vlastně v kompostu funguje.  

Za celou dobu pobytu jsme rolí vystřídali hned několik. Druhý den byli z detektivů projektanti, kteří si postavili vesnici, ale ještě musí vyřešit, jak to bude s vodou. Kde ji vzít? Kde se vlastně bere v přírodě? Co s ní je po tom, co jí použijeme? To vše jsme zjistili, zbudovali jsme si vlastní funkční vodovod a pro naši vesnici jsme vymysleli sadu pravidel, která omezí plýtvání vodou.

Abychom si užili i slibované hospodaření na statku, přišel čas na dojení. To jsme si opravdu vyzkoušeli, avšak ne na skutečných kravách, ale na umělých simulátorech, přičemž tělo krávy tvořili vždy dva z nás. Těžko říct, jestli bylo zábavnější být krávou, nebo dojičem. V mlékárně jsme si potom už ze skutečného mléka vyrobili vlastní máslo, sýr a jogurt.

Další program byl provoněný dřevem. A také trochu deštěm, ale to nám nevadilo. Navlékli jsme pláštěnky a vydali jsme se řezat dříví pilkou, štípat ho sekerou a odvážet ho do dřevníku. Zde jsme se přesvědčili o tom, jak důležitá je spolupráce. Pro práci s pilou jsou totiž potřeba dva. Navíc je velmi užitečné, když se někdo další na dřevo posadí, aby bylo stabilnější. Vyřezali jsme také lžičky, které jsme si odvezli jako suvenýr.

Poté přišel na čas na zvířata. Hřebelcovali jsme Ámose a králíkům jsme vyměnili podestýlku. Za odměnu se nechali pořádně pomazlit. Králíky jsme v pořádku vrátili a k večeři jsme si raději opekli párky a topinky. Na závěr dne jsme si ještě užili společné posezení u táboráku a hru na schovku.

Naše další, už předposlední, role byla opravdu vypečená. Coby pekaři jsme si umleli mouku a upekli housky. Byly krásně ovoněné z venkovní pece a naše vlastnoručně vyrobené máslo se k nim skvěle hodilo. Těsto se povedlo úplně všem a shodli jsme se, že to byl jeden z nejlepších zážitků.

Po svačině jsme si ještě z bylinek, ve kterých se už skvěle vyznáme, namíchali podle vlastní chuti vynikající čaj, a už byl čas se rozloučit.

Vzpomínat budeme nejen na vše, co jsme si vyzkoušeli, ale také na to, jak jsme po večerech hráli karty, na slepou bábu, nebo jsme si prostě povídali. Bylo to prima a moc se těšíme, až zase společně někam vyrazíme.

 

Anna Musílková

třídní učitelka 6.CVýlet do Oucmanic

Brzy ráno naše třída 6. B a třída 6. C nasedla na vlak směr Choceň. V Chocni jsme vystoupili a šli za spolužákovou maminkou, která nám dala nějaké občerstvení. Pak jsme šli skoro 6 km. Cca po 2 hodinách jsme konečně dorazili na místo, kde naši třídu už vítal Tonda. Kdo je Tonda? Tonda je muž, který se živí tím, že si hraje na pravěk. Druhá třída měla jiný program než my.

Naši kluci se mohli jako první ubytovat a zbytek pak čekal spoooostu hodin. Abychom využily čekání, tak jsme šly s holkami do venkovní kuchyňky, kde jsme mohly vařit z bláta.

Po obědě jsme zahájili kruhem k seznámení a kde nám Tonda ukázal různé věci z pravěku. Pak nás čekalo stavění přístřešků ze dřeva, provázků, plachet a prostě ze všeho, co jsme na farmě našli. Byla možnost, že bychom mohli ve vystavěném přístřešku v noci spát. Ale upřímně, kdo by chtěl zmoknout.

Ke vší slávě jsme po programu už všichni dostali pokoje.

Celkově celý program byl super a myslím si, že každý si z toho něco odnesl. Musím vzpomenout, že jsme bosí běhali v mokré trávě, čvachtali se v bahně. Během stopování zvěře jsme někteří dostali vývržky od sovy. Byl to chuchvalec bílých chlupů a v nich kostičky od myši. Také jsme házeli oštěpem, stříleli lukem, vařili jsme čaj na ohni, oheň i rozdělávali, opékali jsme buřty, opracovávali dřevo, kreslili z přírodních barev, zaplétali provázky …

Domů si určitě odvážíme hromadu zážitků, také pár zranění, mokré boty, ale hlavně třídní song: ,,Ya bus abuu induu …“.

Za 6. B Kristýna Boštíková


Oucmanice

3oucmanice6 C (1)

3oucmanice6 C (1)

 
3oucmanice6 C

3oucmanice6 C

 
10oucmanice6 C

10oucmanice6 C

 
2oucmanice6 C (1)

2oucmanice6 C (1)

 
2oucmanice6 C

2oucmanice6 C

 
5oucmanice6 C

5oucmanice6 C

 
15oucmanice6 C

15oucmanice6 C

 
12oucmanice6 C

12oucmanice6 C

 
22oucmanice6 C

22oucmanice6 C

 
21oucmanice6 C

21oucmanice6 C

 
17oucmanice6 C

17oucmanice6 C

 
Výlet 6  B  Oucmanice 4

Výlet 6 B Oucmanice 4

 
Výlet 6  B Oucmanice  3

Výlet 6 B Oucmanice 3

 
Výlet 6  B Oucmanice 1

Výlet 6 B Oucmanice 1

 
Výlet 6 B  Oucmanie 5

Výlet 6 B Oucmanie 5

 
Výlet 6  B Oucmanice 2

Výlet 6 B Oucmanice 2

 
Výlet 6  B Oucmanice 7

Výlet 6 B Oucmanice 7

 
Výlet 6  B Oucmanice 6

Výlet 6 B Oucmanice 6

 
 
14.6.2022 13:08:21 | přečteno 208x | Skola-2021
 

první sloupec

ZÁKLADNÍ ŠKOLA Týniště nad Orlicí

Komenského 828
517 21 Týniště nad Orlicí

IČ: 60884541

Datová schránka:  c72w8pk 
E-mail: info@zstyniste.cz
www.zstyniste.cz

druhý sloupec - zápatíTelefony:

+420 494 377 059  sekretariát + fax
+420 494 371 446  stravování ZŠ
+420 494 661 167  školní družina
+420 494 661 154  ekonomka ZŠ
+420 725 707 397  školní mobil
load