Návštěva Bílé věže a Galerie moderního umění v Hradci Králové
V měsíci listopadu se 7. B ještě jednou rozjela pro další obohacující informace. Tentokrát to bylo v úterý 22. 11. a cílem byla Bílá věž a Galerie moderního umění v Hradci Králové.
Po cestě vlakem jsme se z hlavního nádraží vydali pěšky na Velké náměstí, kde nás čekala před Bílou věží paní průvodkyně. Nejdříve jsme se dozvěděli něco krátce k historii věže, a také to, že název Bílá získala díky barvě pískovce, z kterého je vystavena.
Obdivovali jsme krásný zvon Augustin, který je v České republice třetím největším. Uznání sklidil také skleněný model věže s barevným podsvícením, který byl vyroben skláři z Nového Boru a složen z více jak 500 kusů skla. Líbil se nám celý interiér věže, kde se vkusně snoubily moderní i dobové prvky.
Než jsme vystoupali na ochoz věže, cestu nám zpříjemnila audiovizuální technologie a interaktivní expozice, kde jsme mohli nahlédnout, jak vypadal Hradec např. před sto lety a jak bude vypadat za dalších sto let. Počasí nám celkem přálo, a tak jsme se mohli na ochozu věže porozhlédnou po Hradci Králové i jeho okolí.
Po návštěvě věže jsme se na chvíli zastavili v místní pekárně pro něco na zub a pak už zamířili do nedaleké Galerie moderního umění. Zde nás přivítala také paní průvodkyně a seznámila nás v rámci programu ,,Galerie, seznamte se“, jak to v galerii chodí, co v ní lze vše najít, jak se chovat ke galerijním sbírkám a v galerii samotné.
Teď již také víme, že v secesní budově, ve které v současnosti GMU sídlí, byla původně banka, a že její rekonstrukce získala několik ocenění.
Děti dostaly na začátku prohlídky pracovní listy s myšlenkovou mapou, kterou měly v průběhu prohlídky vyplnit dle instrukcí. Některým se dařilo více, některým méně. V galerii jsme totiž prošli všechna patra a únava, a s ní spojená pozornost, byla už po celém dopoledni na nohách znát.
Rozloučili jsme se s paní průvodkyní a zamířili zpátky na nádraží. Ještě jsme po cestě doplnili v cukrárně a pekárně energii, a pak už jen nasedli do vlaku směr Týniště.