Exkurze v ČNB
Ve středu 16. listopadu jsme vyrazili se žáky 7.B do Prahy na návštěvu České národní banky. Měli jsme objednaný edukativní program s tématem ,,Za měnou“. Děti se nejvíce těšily na to, že se podívají do trezoru, uvidí hromadu peněz a možná i zlatou cihlu.
Ještě před samotnou návštěvou budovy jsme vyplnili čas únikovou hrou, kterou banka nabízí. Do některých chytrých telefonů jsme si stáhli aplikaci GetOutFun a hru Česká národní banka. Bohužel nám některá zadání dala celkem zabrat a protože nás tlačil čas, tak jsme, k lítosti většiny, hru nedokončili.
V budově ČNB jsme museli nejdříve projít bezpečnostním rámem, pak si uložili věci ve skříňkách, rozdělili se na dvě skupiny a dostali sluchátka, abychom průvodkyně slyšeli.
Nejdříve jsme shlédli k tématu peníze krátký a vtipný film od režiséra Jiřího Stracha. Hlavní roli v něm hráli historické osobnosti na našich bankovkách, kterým propůjčili svůj hlas významní čeští umělci.
Poté jsme procházeli interaktivní výstavu, kde jsme se nejvíce dozvěděli o tom, z čeho se vyrábí peníze, jak se tisknou, jaké ochranné prvky lze najít na bankovkách. Mohli jsme si i otestovat, jestli papírové peníze v našich peněženkách jsou pravé. Viděli jsme různě znehodnocené peníze a odnesli si informaci, že nám v bance vymění za novou pouze bankovku, které bude více jak polovina. Děti si vyzkoušely i virtuální schůzku představenstva ČNB u kulatého stolu.
Děti velmi bavila aktivita, při které mohly ,,vykrást byt“. Při ní totiž v modelovém bytě hledaly peníze v různých skrýších. Dočkat se však nemohly chvíle, kdy navštíví trezor a v něm uvidí zlatou cihlu.
Poté, co nám paní průvodkyně vysvětlila, jak fungují bezpečnostní dveře do trezoru, jsme nejen že cihlu viděli, ale mohli jsme si ji i potěžkat a její váhu srovnat s cihlami z jiných materiálů. Velmi nás udivilo, že cihla je poměrně dost těžká. Nadzvedněte si 12, 5 kg jen rukou! Někteří byli zklamáni, že si ji nemůžou odnést domů….
V trezoru jsme ještě obdivovali druhou největší zlatou minci na světě. Největší mají prý v Austrálii, ale ta naše je nejhezčí, jak řekla paní průvodkyně. Viděli jsme také 100 mil. v bankovkách a dozvěděli se několik informací o vzniku peněz.
Na rozloučenou dostaly děti záložku, v níž jsou zalisované skartované bankovky. Exkurze se nám všem moc líbila, byla poučná i zábavná zároveň. Určitě stojí za návštěvu, doporučujeme!
Mgr. Petra Pokorná a 7. B