Rok 2019 s sebou přinesl jedno významné výročí, které se týkalo našich českých dějin. Byl to 17. listopad 1989. Od tohoto dne se začaly psát osudné okamžiky pádu komunistického Československa, které se staly už 30. letou vzpomínkou. V našem školství bývají dějiny 20. století látkou, která se probírá vždy na konci, a proto žáci novodobé dějiny znají velmi málo.
Naše základní škola se letos zapojila do vzdělávacího programu „Jeden svět na školách“ organizace Člověk v tísni, která pořádala už 15. ročník Měsíc filmu na školách – Příběhy bezpráví. Cílem tohoto projektu bylo seznámit žáky 9. ročníků s událostmi, které se týkaly pádu železné opony a listopadu 1989.
Promítání filmu proběhlo v kulturním centru v rámci odpoledního vyučování dne 14. 11. 2019. Z letošní nabídky jsme vybrali film Karla Strachoty 1989: Z deníku Ivany A., předlohou filmu je autentický deník osmnáctileté Ivany A., který reflektuje poslední rok existence komunistického Československa pohledem středoškolačky. Ve filmu žáci zhlédli maturitní ples Anny na pozadí událostí Palachova týdne, otravné oslavy 1. máje, memorování sovětských dějin k blížící se maturitě, první cestu do západního Německa. Skutečné zápisy z deníku střídaly archivní materiály tehdejších veřejných médií i soukromých pramenů. Žáci se najednou ocitli v jiné době, kterou jim filmová výpověď zprostředkovala lépe než učebnice dějepisu.
Projekce filmu měla být spojena s besedou pamětníka, který by žáky seznámil s historií listopadových událostí roku 1989 našeho města. Jak probíhala sametová revoluce v našem městě? Kdo organizoval demonstrace? Byly nějaké stávky a nepokoje? Podařilo se nám pro naši besedu s žáky získat pamětníky rovnou dva. Prvním z nich byl starosta Albrechtic nad Orlicí pan J. Kratěna a druhým byl bývalý učitel J. Tůma. Beseda probíhala ve velmi příjemné atmosféře a oba hosté se navzájem doplňovali a odpovídali na otázky, které pro ně byly připravené a nezaskočily je ani otázky našich žáků.
Povídání bylo doplněno autentickými filmovými záběry z doby před 30 lety, žáci spatřili nejen bývalé náměstí a některé obchody, které už dnes nejsou, ale poznali zde i své prarodiče, rodiče, bývalé učitele ZŠ nebo ZUŠ. Filmové záběry žákům zajímavě i vtipně okomentoval pan Tůma. Na konci besedy jsme s hosty rozloučili a poděkovali jim potleskem a květinou.
Naši žáci se dozvěděli mnoho zajímavých faktů a informací a já doufám, že některé z nich jim natrvalo zůstanou v paměti, aby se určité dějiny znovu neopakovaly. Z celé České republiky se zapojilo celkem 706 škol a my jsme rádi, že jsme byla jedna z nich.
Chtěla bych moc poděkovat oběma hostům panu J. Kratěnovi a panu J. Tůmovi za jejich ochotu a nadšení se ve svém volnu setkat s našimi žáky. Mé poděkování patří i paní ředitelce KC Ing. Daně Dobešové za možnost uskutečnit besedu a promítání v KC v Týništi nad Orlicí, Davidu Dernerovi za technické zázemí a promítání. A ještě bych chtěla poděkovat bývalému učiteli Z. Boháčkovi za digitalizaci archivních záběrů z našeho města, kterou stihl v šibeničním termínu. A chtěla bych pochválit i naše žáky, kteří byli skvělí.
Za učitele dějepisu Mgr. Edita Burešová