Muzeum řemesel bylo otevřeno 18. 5. 2000, a svou plochou 2 000 m² je největším muzeem svého druhu v České republice.
Dne 12. 10. 2018 se žáci 8. C a 8. D zúčastnili dějepisné exkurze a navštívili Muzeum řemesel, které se nachází v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradu.
V muzeu je vystaveno 50 expozic řemesel a živností z období 1840-1930. Můžeme zde vidět známé profese, jako je truhlář nebo švec, ale setkáme se zde i s řemesly méně známými např.: kolář, bednář, šindelář. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel a 100 let stará školní třída. Nově je otevřena zubní a gynekologická ordinace a Retro expozice.
Naše exkurze začala rozdělením žáků do dvou skupin podle tříd. Nechyběla ani krátká svačina, než to všechno začalo. Program byl rozdělen do dvou částí. Naši skupinu čekala prohlídka staré školy, najednou jsme se ocitli v jiném století. Posadili jsme se do školních dřevěných lavic, před sebou jsme měli tabulky na psaní. Mohli jsme si prohlédnout dřevěný penál, sednout si do oslí lavice a nasadit si oslí masku. Další trest, který jsme si mohli vyzkoušet, bylo klečení na dřevěných polínkách nebo na kamenech u kamen, v kterých musely děti topit a udržovat oheň. Prohlédli jsme si i výzdobu třídy, pomůcky vystavené ve vitrínách a nástěnné obrazy, které sloužily k výuce. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací a shodli jsme se, že děti před sto lety neměly jednoduchý život.
Druhá část programu byla zaměřená na poznání řemesel formou interaktivní soutěže. Žáci byli rozděleni do družstev (Berušky, Krasoni, Machři…), která mezi sebou soupeřila a za splněné úkoly sbírala žetony. Žáci pracovali s autentickými předměty, které museli v expozici najít a zařadit ke správnému řemeslu a zjistit, k čemu se předmět používal. Dalším úkolem bylo skládání obrázků a textů, podle nichž zjistili výrobní postupy určitých řemesel. Hledali v expozicích předměty, které byly schovány ve slovních hříčkách. Používali plánek muzea, do něhož si zapisovali své poznámky. Během soutěže byli žáci paní Havlovou seznamováni s různými zajímavostmi, na které je upozorňovala např.: „Nemá ani floka.“ Jak vypadá flok? K čemu se používá? Po splnění všech úkolů byli vyhlášeni vítězové a obdrželi dárek na památku.
Myslím, že jsme si to všichni užili a mnoho zajímavých informací jsme se dozvěděli. A dostali jsme velikou pochvalu, že naši žáci znalosti mají a dokážou je použít.
Mgr. Edita Burešová