„Za poznáním, za obchodem i za prací aneb cesty jako tepny civilizace“
Dějepisná olympiáda se konala druhou a třetí vyučovací hodinu ve čtvrtek 22. 11. 2018. Žáci, kteří se dobrovolně přihlásili, dostali týden před olympiádou učebnice dějepisu ze 7. třídy na osvěžení témat k olympiádě. Sešlo se nás 21 žáků z 8. a 9. ročníku. Tematické zaměření letošní dějepisné olympiády znělo: „Za poznáním, za obchodem i za prací aneb cesty jako tepny civilizace“.
Ve čtvrtek před druhou hodinou jsme se sešli v jedné třídě, sedli si do lavic a po zvonění se rozdalo zadání. V olympiádě byly otázky týkající se středověku. Otázky se týkaly: Slovanů, Sámovy říše, Konstantina a Metoděje, Vikingů, nejstarších staveb středověku (mosty – sochy), Přemyslovců, Křížových výprav, kavalírských cest české šlechty, Jana Ámose Komenského a vynálezů 19. století.
Dějepisná olympiáda se díky Janu Ámosovi Komenskému a křížovým výpravám prolínala se zeměpisem. Na mapě jsme měli vyznačenou výpravu křižáků a za úkol jsme měli vypsat současné státy, přes které se tehdy křížová výprava pohybovala. Dalším záludným úkolem bylo vyhledávání zadaných měst na mapě a měli jsme určit, v jakém státě se nachází.
Když bylo vše hotové, stačilo jen odevzdat a čekat do druhého dne na vyhodnocení. V pátek se dozvíme výsledky a budou nám oznámena jména tří nejlepších řešitelů.
V. Volejníková - 9. ročník
Na naší škole se ve čtvrtek 22. listopadu uskutečnila dějepisná olympiáda, kde mohli své znalosti a schopnost naučení zadaného tématu porovnat žáci 8. a 9. tříd. I když se mohlo zdát, že žáci 9. tříd budou mít v mnohém navrch, opak byl pravdou. Díky své přípravě se na stupních vítězů ve školním kole umístili a do okresního kola pokračují: 1. místo - R. Švagr, 2. místo - R. Kohout a 3. místo - P. Štekl.
J. Pírko - 9. ročník